.

Image of Welding Award Winners

2013
Individual Category Awards:
Dennis A. Wright, Olathe, KS

Educator Category Award:
Nanette Samanich, Las Vegas, NV

Educational Facility Category Award:
Canadian Centre for Welding and Joining - University of Alberta, Canada

Small Business Category Award:
Bay State Industrial Welding & Fabrication, Inc., Hudson, NH

Large Business Category Award:
SME Steel, West Valley City, UT

Distributor Category Award:
Cee Kay Supply, Inc., St. Louis, MO

Section (AWS Local Chapter) Category Award:
Ivy Tech Community College Student Chapter, Anderson, IN

2012
Individual Category Awards:
Tony Anderson

Educator Category Award:
Juan Martinez

Educational Facility Category Award:
New Horizons Regional Education Center, VA

Small Business Category Award:
Training Modernization Group, Inc., VA

Large Business Category Award:
ESAB Welding & Cutting Products

Distributor Category Award:
BOC Canada

Section (AWS Local Chapter) Category Award:
Philadelpha, AWS Section #1

2011
Individual Category Awards:
Bennie D. Flynn, Solberry, IN

Educator Category Award:
Roderick McDonald, Aberdeen, WA

Educational Facility Category Award:
Perry Technical Institute, Yakima, WA

Small Business Category Award:
Nelson Stud Welding, Elyria, OH

Large Business Category Award:
Hunter Engineering Company, Durant, MS

Distributor (Welding Products) Category Award:
Oxarc Inc., Spokane, WA

Section (AWS Local Chapter) Category Award:
Black Hills Student Chapter

2010
Individual Category Awards:
Robert L. Richwine, Chesterfield, IN

Educator Category Award:
James Lee Brantley, Miami, FL

Educational Facility Category Award:
Gadsden State Community College, Gadsden, AL

Small Business Category Award:
Colmac Coil Manufacturing, Inc., Collville, WA

Large Business Category Award:
PSEG Fossil, Newark, NJ

Section (AWS Local Chapter) Category Award:
North Central Florida Section

2009
Individual Category Awards:
Jennifer McCall, Carlsbad, CA

Educator Category Award:
Jeff Smith, Pryor, OK

Educational Facility Category Award:
Metropolitan Community College (MCC), Omaha, NE

Large Business Category Award:
Burtek, Inc., Chesterfield, MI

Distributor (Welding Products) Category Award:
WESCO, Prichard, AL

Section (AWS Local Chapter) Category Award:
Indiana Chapter

2008
Individual Category Awards:
Barbara Henon, Lisa Legohn, Clyde Shetler, Ray Wilsdorf, James Owens, Richard Bryant

Educator Category Award:
Jim Goetz, Roy Lanier, Lisa Legohn, James Owens, James Burnett, Ralph Young

Educational Facility Category Award:
Bucks County Technical High School, We-Mo-Co Welding,
Odessa College Welding Training Center, Indian Hills Community College,
Pima Community College

Small Business Category Award:
The Advanced Science and Automation Corporation Westfield Steel Co.

Large Business Category Award:
A&B Process Systems

Distributor (Welding Products) Category Award:
Rywal-RHC Ltd.

Distinguished Service Award:
Uwe Aschemeier

Section (AWS Local Chapter) Category Award:
Tulsa Section, Western Carolina

2007
Individual Category Awards:
Carl Occhialini

Educator Category Award:
Robert Sandelier
Camden County Technical School
Cumberland Vocational School

Educational Facility Category Award:
Sheet Metal Workers Local #33
Apprenticeship & Training Program
Cleveland, Ohio

Small Business Category Award:
Greiner Industries, Inc.

Large Business Category Award:
Bucyrus International, Inc.

Distributor (Welding Products) Category Award:
Sutton-Garten Company

Section (AWS Local Chapter) Category Award:
AWS Houston Section

2006
Individual Category Awards:
Christopher Coble

Educator Category Award:
Leland Vetter at Eastern Wyoming College

Educational Facility Category Award:
PipeFitters’ Local Union 597
Training Center, Mokena, Illinois
accepted by Michael Hamilton

Large Business Category Award:
Hobart Institute of Welding Technology
accepted by Ron Scott

Distributor (Welding Products) Category Award:
Indiana Oxygen Company
accepted by Jim Ford

Section (AWS Local Chapter) Category Award:
AWS Indiana Section
accepted by Bob Richwine